Aktuální informace k obchodování

Průběžně aktualizovaný článek o změnách. Aktuální podmínky obchodování, dostupnosti, odpovědi na nejčastější dotazy atd. Prosím přečtěte před odesláním objednávky.

Článek vyšel v kategorii Důležité informace dne 25.3.2020

Prosba. Kromě fixací cen, nás prosím kontaktujte výhradně přes e-mail info@zlatak.cz

Emaily se snažíme vyřizovat obratem, ale narozdíl od telefonického kontaktu je lze snadno řadit do fronty. Vyřizovat souběžně více zákazníků na telefonu nelze. A také primárně potřebujeme kapacitu telefonní linky na fixace cen se zákazníky a nákupy volných kapacit v rafineriích. Děkujeme za pochopení.

Pozastavení objednávek pod 300.000 Kč

1.4. 10:00 | S odbavením fronty objednávek k fixaci jsme upravili limit minimální objednávky na 300.000,- Kč

19.3. 12:30 | Vzhledem k enormní poptávce a nutnosti individuálního přístupu k fixacím jsme dočasně nuceni pozastavit příjem objednávek pod 500.000 Kč. Na již odeslané objednávky opatření samozřejmě nemá vliv. Věříme, že budeme moci obnovit nebo snížit limit pro objednávku, co nejdříve.

Nejčastější dotazy - průběžně aktualizováno

Proč jsou teď vyšší premia a každou chvíli se mění?

Snažíme se samozřejmě dělat co nejméně změn. Ale musíme průběžně zohledňovat aktuální situaci na trhu. Jedním z parametrů, který má na cenu vliv je devizový kurz Kč/EUR, který je v bouřlivých dnech násobně vzdálen od středového kurzu. Druhým parametrem jsou premia nákupu kovů ve fyzické podobě. Tím, že poptávka převyšuje nabídku, si držitelé mohou dovolit zvyšovat prémia, a hledá se úroveň cen, kterou je protistrana ochotná akceptovat. U obou kovů se tato premia zvedla násobně, u stříbra, které na virtuální burze v posledních dnech hodně kleslo, až 5x!

Jaká je dostupnost stříbrných slitků?

Poslední informace z rafinerie je odhad dodání cca 23.4. Odhad platí pro objednávky do 19.3.

Jaká je dostupnost zlatých slitků?

Zjišťujeme aktuální stavy. Optimistický odhad je cca 2 týdny. Reálně to ale mohou být týdny 3-4. Záleží v jakém režimu budou fungovat výrobci při nízké dostupnosti fyzického kovu na trhu, i na možných dopravních komplikacích u nás i dalších zemích EU v souvislosti s bojem proti epidemie Covid-19. Klíčové země pro výrobu, obchod a přepravu zlatých a stříbrných slitků jsou Švýcarsko a Německo, zejména v první jmenované aktuálně (k 25.3.) bohužel nevypadá výhled epidemické situace moc dobře.

Jak rychle od objednávky mi nabídnete fixaci?

Snažíme se fixovat co nejdříve. Hlavním předpokladem je, že rafinerie má materiál k fixaci. Při aktivní manuálním obchodování lze fixovat pouze v časech 8-9, 9:30-12, 13-14:30. Rafinerie navíc nyní fungují z bezpečnostních důvodů na oddělené směny, typicky tedy stejnou činnost zajišťuje poloviční počet zaměstnanců. Není tedy samozřejmé při současné poptávce, že je telefonický kontakt s obchodním oddělením ke zjištění možností nákupu možný vždy okamžitě. První nabídka fixace se objednávkám nabízí v pořadí dle data a času úhrady záloh. Další nabídky pak dle domluvených cenových hladin, případně v dalším kole nabídek po té, co není na čekací listině žádná objednávka, které bysme nenabídli fixaci.

Jaká je šance, že mi nabídnete fixaci ceny?

K dnešnímu dni (25.3.20) jsme byli schopni zajisit krytí kovem (a tedy fixaci) pro všechny dosud přijaté objednávky s uhrazenými zálohami. V některých případech se zákazníci rozhodli čekat na nižší cenu, a máme nastavena pravidla, kdy je kontaktovat s novou nabídkou. Včerejší obchodování samozřejmě nic neříká o zítřejší dosupnosti drahých kovů, ale zatím je velice dobrý předpoklad, že fixaci ceny a pokrytí materiálem budeme schopni zajištovat i dál.

Když zafixujeme cenu, mám jistotu, že dostanu zboží?

Všechny fixace jsou kryté nákupem v rafinerii, tedy skutečným fyzickým kovem. Dodání slitku je tedy otázkou "kdy", ne "jestli". Na dodání nemá vliv, jestli za 14 dní ještě bude nějaké volné zlato na trhu. Termín dodání viz výše.

Mění se s dlouhou dobou dodání splatnost?

Bohužel splatnost nelze posunout k termínu dodání a je standardně den následující po fixaci. Současný enormní zájem nelze krýt našimi vlastními zdroji. A při současné poptávce po fyzických kovech mají silnější pozici ti, kteří kovy fyzicky drží a ti vyžadují okamžité úhrady. Zvažte prosím již před objednávkou, zda jsou pro vás tyto podmínky akceptovatelné. Děkujeme za pochopení.

Aktualizace 25.3. Připravujeme nábeh na variantu, kdy prodloužíme splatnosti u zahraničních dodavetelů do doby fyzického dodání slitků, ale i tak potřebujeme nakoupit EUR při kurzu platném při fixaci cen. Tato varianta sice stále vyžaduje úhrady doplatkovch faktur bez odkladu, ale výhodou je, že protředky budou na našich účtech v českých bankách. Pracujeme i na řešení dlouhodobé fixace EUR, ale je to záležitost spíše na dny možná týdny, neboť i bankovní sektor pracuje v omezeném režimu. Když by se  ale vše podařilo podle našich představ, dokázali bychom i vám, zákazníkům, splatnosti doplatků posunout blíže k termínům dodání - resp. bude nezanedbatelnou komplikací, že termíny nejsou známé a vzhledem k těžko předvídaným opatřením se mohou měnit, ale pevně stanovený odklad splatnosti by to umožňovalo.

Poslední článek

Rekordní cena zlata v Kč + korekce ceny stříbra

25.3.20 Za posledních 24 hodin vzrostla korunová cena zlata o cca 6,5% až k rekordním úrovním 1310 Kč / g. Stříbro připsalo dokonce 11%, ale je to spíše korekce a návrat k cenám 10 dní zpět. Celý článek

Kategorie článků

Naše nabídka investičního zlata a stříbra

Produkt Hmotnost Aktuální cena * Dostupnost
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 1 g 1 694 Kč Na dotaz Detail Koupit
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 2 g 3 076 Kč Na dotaz Detail Koupit
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 5 g 7 224 Kč Na dotaz Detail Koupit
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 10 g 14 032 Kč Na dotaz Detail Koupit
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 20 g 27 585 Kč Na dotaz Detail Koupit
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 31 g 42 442 Kč Na dotaz Detail Koupit
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 50 g 68 118 Kč Na dotaz Detail Koupit
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 100 g 135 622 Kč Na dotaz Detail Koupit
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 250 g 338 347 Kč Na dotaz Detail Koupit
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 500 g 676 082 Kč Na dotaz Detail Koupit
Zlatý investiční slitek, Argor Heraeus 1 000 g 1 350 463 Kč Na dotaz Detail Koupit
Granulát ryzího stříbra, Heraeus 1 000 g 16 238 Kč Na dotaz Detail Koupit
Stříbrný investiční slitek, Heraeus/Umicore 1 000 g 16 850 Kč Na dotaz Detail Koupit
Stříbrný investiční slitek, Heraeus/Umicore 5 000 g 81 337 Kč Na dotaz Detail Koupit

Ceny stříbra jsou včetně DPH. Investiční zlato je osvobozeno od DPH
* Uvedené spotové ceny jsou konečné momentem fixace.
Fixace ceny je možná od pondělí 01:00 do pátku 21:00 mimo doby, kdy nejsou otevřené světové komoditní burzy, či mimo mimořádné situace (např. nedostatek fyzického kovu na trhu).

Zlato 1311.65 Kč / g Stříbro 11.77 Kč / g Grafy vývoje cen Důležité informace (25.3.) Investiční zpravodajství (23.3.)
spot 1479.03 EUR / oz spot 13.274 EUR / oz Kurz 27.584 Kč / EUR Aktuální informace k obchodování Rekordní cena zlata v Kč + korekce ceny stříbra
1608.34 USD / oz 14.426 USD / oz Kurz 25.37 Kč / USD
Přihlásit se | Registrovat |
Košík je prázdný